Moskva Patriarhaadi Eesti
Õigeusu Kirik

Эстонская Православная Церковь
Московского Патриархата

Püha Jüri kabelile paigaldati kuppel

Tallinna linn koostöös Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu Kirikuga taastab Koplis endisel Loodearmee kalmistul (Pelguranna 2a) asuva Püha Jüri kabeli ja memoriaalala. 12. mail 2022 asetati oma kohale kabeli betoonist kuppel.

Ühes tükis valatud kupli kõrgus on 2,4 ja läbimõõt 1,55 meetrit ning see kaalub ligi 3,2 tonni. Kupli valmistas Eesti ettevõte Geos Nordic OÜ.

Püha Jüri kabel oli pühendatud Loodearmee sõduritele, kes andsid olulise panuse Eesti Vabadussõjas. Kabel rajati Loodearmee kalmistule 1936. aastal arhitekt Aleksandr Vladovski projekti järgi. 1946. aastal kalmistu hävitati nõukogude võimu poolt, tugevalt sai kahjustada ka kabelis olnud Püha Jüri ikoon. 1992. aastal püstitasid Eestimaa Vene Muinsuskaitse Seltsi aktivistid hävitatud kalmistu territooriumile mälestuskivi ja istutasid tamme. Väärtuslik ikoon restaureeriti 2013. aastal ja see asub Kopli Nikolause kirikus.

Püha Jüri kabeli taastamise ideed vedas MTÜ Püha Jüri selts, kes tegeles annetuste toel ka projekteerimisega. Uus kabel rajatakse võimalikult sarnaselt algsele hoonele. Kabeli projekteeris AB Ansambel OÜ, kes teostab ka projekteerija järelevalvet, ehitus- ja taastamistöid teevad ühiselt Enska ehitus OÜ ja Enska OÜ. Ehitustööde maksumus on 530 000 eurot. Tööde lepinguline lõpptähtaeg on august 2022.

Foto: Vladimir Novikov

Allikas: Tallinna ametlik lehekülg

Интерактивные сферические панорамы храмов Эстонии
Православный русско-эстонский толковый словарь
Отдел социального служения
Отдел религиозного образования и катехизации
Издательство ЭПЦМП
Миссионерский отдел