Moskva Patriarhaadi Eesti
Õigeusu Kirik

Эстонская Православная Церковь
Московского Патриархата

Tallinnas taastatakse Koplis asunud Loodearmee kalmistu kabeli

Tallinna linnavalitsus on välja kuulutanud riigihanke, leidmaks ettevõtet, kes taastaks Koplis Pelguranna 2a kinnistul asunud Loodearmee kalmistu Püha Jüri kabeli ning rajaks sinna ka memoriaalala. Pakkumuse esitamise tähtpäev on 29. september 2021.

Loodearmee kalmistu ja 1936. aastal arhitekt Aleksandr Vladovski projekti järgi ehitatud püha Jüri kabel hävitati 1946. aastal ning kalmistule rajati elektrialajaam.

Loodearmee oli Venemaa kodusõjas ja Vabadussõjas osalenud endise Venemaa keiserliku armee sõjaväelastest ja vabatahtlikest moodustatud väekoondis.
Pärast Vabadussõja lõppu ning Tartu rahu sõlmimist Loodearmee väeosad interneeriti ning saadeti hiljem laiali. Osa Loodearmee sõjaväelasi haigestus tüüfusse, hinnanguliselt suri 8000–14000 loodearmeelast ja nendega kokku puutunud tsiviilisikut. Tallinnasse jõudnud loodearmeelased paigutati Kopli kasarmutesse, surnuid hakati matma praeguse Kopli kalmistupargi ja Pelguranna tänava vahel asunud alale. Hinnanguliselt maeti sinna umbes 700 inimest.
Allikas: Pealinn, 6. september 2021

Püha Jüri kabeli taastamise ja memoriaalala kujundamise projekt. Foto: AB Ansambel
Püha Jüri kabeli taastamise ja memoriaalala kujundamise projekt. Foto: AB Ansambel

Интерактивные сферические панорамы храмов Эстонии
Православный русско-эстонский толковый словарь
Отдел социального служения
Отдел религиозного образования и катехизации
Издательство ЭПЦМП
Миссионерский отдел